نوکارتو

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» ویژه‌نامه یا special issue

راهی آسان برای انتشار سریع مقالات در مجلات معتبر و پیدا کردن عناوین روز

ویژه‌نامه یا special issue به مجموعه‌ای از مقالات تحقیقاتی در یک حوزه خاص اختصاص داده شده است که به صورت همزمان در یک نشریه علمی منتشر می‌شود. این نوع از نشریات، معمولاً برای پوشش دادن یک موضوع خاص و تحلیل عمیق‌تر آن، توسط نشریات علمی انتخاب می‌شود. ویژه‌نامه‌ها معمولاً شامل مقالات از محققین مختلف و از کشورهای مختلف هستند و معمولاً توسط یک یا چند نفر به عنوان مهمان ویراستار تدارک دیده می‌شود.

ویژه‌نامه یک شماره از مجله است که با تعدادی مشخص از مقالات به موضوعی مشخص می‌پردازد. ویژه‌نامه‌ها منبع منحصربه‌فرد و ارزشمندی برای محققان علاقه‌مند به یک موضوع خاص هستند. این نوع مقالات فرصتی مناسب برای بررسی مسائل سیاستی روز جامعه، انسجام تحقیقات پراکنده پیشین، ارائه رویکردهای جدید، ارائه آخرین تحقیقات و توسعه، یا تبادل دیدگاه‌ها فراهم می‌کنند. مجلات مختلف ممکن است تعاریف متفاوتی از "ویژه‌نامه" داشته باشند: بعضاً می‌تواند به این معنی باشد که مقالات برتر خروجی یک کارگاه یا کنفرانس علمی باشد یا اینکه مجله به دلایلی تصمیم گرفته باشد مقالات پیش‌تر منتشر شده‌ای را پیرامون موضوعی معین گردآوری، بازنویسی و تحت یک مجموعه منتشر کند. مقالات ویژه‌نامه ممکن است همگی در یک قالب مشخص (مثلاً پژوهشی اصیل) باشند یا اینکه مجموعه‌ای از قالب‌های مورد قبول مجله همانند مقالات پژوهشی، مصاحبه، مباحثه و نقادی، مطالعه موردی و ... را در بر گیرند. هر ویژه‌نامه حداقل یک سردبیر علمی (مجزای از سردبیر مجله Guest Editor)دارد و تمامی موارد فوق و در صورت نیاز سایر جزئیات همانند رویه داوری، ... در قالب پیشنهاده مکتوب دریافت و سپس تا پیش از اعلام فراخوان یا تا پیش از نهایی کردن اسامی نویسندگان مدعو در آن ویژه‌نامه، نهایی می‌شود.

بنابراین یکی از راه‌های خوب برای داوری و چاپ سریع‌تر مقاله، پیدا کردن ویژه‌نامه در آن حیطه کاری است. کافی است عبارت "special issue call for papers 2023" را جست و جو کنید تا لیست‌ ویژه‌نامه ها در سال 2023 نمایان گردد. سپس حیطه موضوعی مد نظر خود را انتخاب و پس از تنظیم مقاله، طبق چارچوب خواسته شده آن را به مجله مدنظر ارسال کنید. بهتر است قبل از شروع مقاله خود، یک سر به ویژه‌نامه ها بزنید مخصوصاً اگر ایده‌ای در ذهن ندارید چرا که این روش راه خوبی برای پیدا کردن عناوین بروز نیز هست.


فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده