نوکارتو

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» داور مقاله شدم یا نشدم؟

چگونه داور مقالات بشویم؟

می‌دانیم که افراد واجد شرایط، توانا و مشتاق زیادی وجود دارند که مایل به داوری مقالات هستند، اما «وارد شدن» به جامعه داوران و تبدیل شدن به یک داور فعال کمی دشوار است. دلیل اصلی این است که همیشه به عهده ویراستار است که داورانی را که مایل به بررسی و داوری مقاله هستند انتخاب کند. اگر به‌تازگی تصمیم گرفته‌اید که داور مقالات بشوید اصلاً نا امید نشوید. ویراستاران ژورنال‌ها اغلب به دنبال گسترش مجموعه داوران خود هستند که به این معنی است که تقاضا برای حوزه تخصصی خاص شما وجود خواهد داشت.

ویراستاران معمولاً بر اساس چند معیار داوری را انتخاب می‌کنند:

·       مدارک تحصیلی (کارشناسی ارشد / دکترا - بسته به موضوع)

·       اینکه قبلاً داوری کرده باشند

·       تعداد مقالاتی که در حوزه تخصصی خود منتشر کرده‌اند

·       چقدر به آن مقالات استناد شده است

·       توصیه‌نامه‌هایی از سوی سایر پژوهشگران/داوران که می‌شناسند یا با آن‌ها کارکرده‌اند

ما چند پیشنهاد داریم که به شما در شروع کار کمک می‌کند. برخی از این پیشنهادها به‌قدری ساده هستند که می‌توانید در پنج دقیقه آینده آن‌ها را انجام دهید.

Ø    ژورنال‌های مرتبط با حوزه تخصصی خود را پیدا کنید و مقالاتی را که مطمئن هستید واجد شرایط داوری آن‌ها هستید را شناسایی کنید. اکثر ژورنال‌ها یک نام و آدرس ایمیل تماس را برای ویرایشگر ارائه می‌دهند. می‌توانید مستقیماً به آن ویرایشگر ایمیل بزنید و دلایلی را که چرا شما یک داور خوب خواهید بود، بیان کنید. برای مثال (صلاحیت خود، تعداد مقالاتی که منتشر کرده‌اید و غیره)

Ø    در کنفرانس‌ها شرکت کنید و اگر ویراستاری حضور دارد (دوباره در حوزه تحقیق خود) او را شناسایی کنید و مستقیماً به آن‌ها نزدیک شوید.

Ø    با سرپرست/رئیس بخش خود صحبت کنید و به او اطلاع دهید که علاقه‌مند به داوری هستید. به احتمال زیاد آن‌ها خودشان مقالات را داوری می‌کنند و می‌توانند شما را در طول فرآیند راهنمایی کنند یا شما را در بخشی از روند داوری مشارکت دهند. همچنین آن‌ها می‌توانند شما را به ویراستاران توصیه کنند.

Ø    پروفایل عمومی خود را به روز کنید. یا وب‌سایت شخصی خود را به روز نگه دارید و مطمئن شوید که شامل کلمات کلیدی مرتبط در مورد حوزه‌های تحقیقاتی شما می‌شود. ویرایشگر باید بداند که شما چه کسی هستید و در چه مواردی متخصص هستید.

Ø    در دسترس و قابل یافتن باشد. مطمئن شوید که آدرس ایمیل شما به‌راحتی یافت می‌شود و به روز است. ایجاد نمایه Clarivate به عنوان فردی که علاقه‌مند به داوری است، می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

Ø    مقاله بخوانید و با تحقیقات منتشرشده در زمینه خود به روز باشید (از طریق هشدارهای eTOC ژورنال یا فیدهای RSS). وقتی مقاله‌ای را می‌خوانید، به این فکر کنید که اگر آن را برای یک ژورنال داوری می‌کنید، چگونه آن را ارزیابی می‌کنید. همچنین مقالاتی را که با نظرات داوران به‌صورت آنلاین منتشر می‌شوند، بخوانید.

Ø    به کار خوب خود ادامه دهید. ویراستاران اغلب با مشاهده مراجع در مقالات منتشرشده، داوران را انتخاب می‌کنند. با ادامه تحقیقات خود و گزارش نتایج، به ویراستاران کمک می‌کنید شما را پیدا کنند و شما را با انواع مطالعاتی که می‌خواهید بخوانید مطابقت دهید.

Ø    یک شناسه شخصی منحصر به فرد دریافت کنید. برای یک شناسه ORCID ثبت نام کنید و به ORCID اجازه دهید تا انتشارات شما را پیوند دهد.

Ø    یک مربی پیدا کنید. به سرپرست خود بگویید که علاقه‌مند به انجام داوری هستید.

Ø    از بخش نظرات محرمانه فرم داوری برای به اشتراک گذاشتن نام خود با ژورنال استفاده کنید. برخی از ژورنال‌ها همچنین ممکن است برنامه‌های راهنمایی برای داوران جوان داشته باشند.

Ø    در شبکه‌های اجتماعی فعال شوید. از طریق توییتر، لینکدین یا سایر پلتفرم‌ها، کارشناسان حوزه خود را دنبال کرده و با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

خلاصه مراحل داوری مقالات:

·       اول باید ژورنال‌های تخصصی مرتبط با رشته خود را برای داوری مقالات پیدا کنید.

·       سپس در وب‌سایت معتبر publons.com رجیستر و sign in کنید. در قسمت Browse ژورنال‌ها را پیدا کنید. سپس حوزه‌های تخصصی که علاقه‌مند به داوری مقالات در آن هستید را انتخاب می‌کنید.

·       قبل از انجام داوری، نکات زیر را چک کنید:

Ø    با نویسنده‌های مقالات conflict of interest نداشته باشید.

Ø    نیاز نیست به تمام مطالب مندرج در مقاله اشراف کامل داشته باشید اما موضوع مقاله باید در حوزه تخصصی شما باشد.

Ø    اگر ژورنال علاوه بر مقاله، ارسال داده‌های مقاله را هم درخواست کرده است، چک نمایید ارسال شده است.

Ø    منبع تأمین مالی مقاله را مشاهده کنید، چون ممکن است در نتایج مقاله تأثیر گذاشته باشد. به‌عنوان مثال اگر منبع تأمین مالی مقاله از یک شرکت واکسن‌سازی برای مطالعه اثر بخشی واکسن آن‌ها باشد، ممکن است نتایج مقاله در راستای علاقه‌مندی شرکت باشد.

Ø    اگر احساس کردید که دزدی علمی (plagiarism) اتفاق افتاده، قبل از شروع داوری به editor اطلاع دهید.

·       اگر موارد فوق را بررسی کردید و تائید بود به داوری مقاله بپردازید.

·       ابتدا چک نمایید که ژورنال مجله برای داوری فرمت template مشخصی دارد؟ حتی اگر مجله فرمت مشخص دارد، این template برای داوری استاندارد و مفید است.

·       بعد از اتمام داوری، داوری خود را در وب‌سایت PUBLONS ثبت نمایید.

 فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده