بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» اسکوپوس چیست؟

موسسه پژوهشی ماد دانش پژوهان

تضمین تعهد و پشتیبانی مستمر

اگر شما به تازگی وارد دنیای تحقیقات شده باشید، احتمالا نام اسکوپوس به گوش شما خورده است. سوالی که در این مرحله برای هرکدام از ما پیش می‌آید این است که: اسکوپوس چیست و چه کاربردی در نوشتن مقاله و انجام کارهای پژوهشی دارد. اسکوپوس یک نمایه استنادی مربوط به الزویر (Elsevier) است که حدود ۳۶۰۰۰ موضوع را در علوم مختلف از جمله علوم زیستی، علوم اجتماعی، فیزیک و شیمی، در بر می‌گیرد. اسکوپوس شامل سه بخش کلی مجلات، نشریات دانشگاهی و کتاب‌ها می‌شود. تمامی محصولات اسکوپوس فارغ از اینکه متعلق به چه شخص یا سازمانی باشند، سالانه توسط افراد متخصص مورد بازبینی قرار می‌گیرند تا از رعایت شدن معیارها و استانداردهای کیفیت بالا، اطمینان حاصل شود.


1- محتوای اسکوپوس چیست و شامل چه مواردی می‌شود؟

اسکوپوس در زمینه‌های ذکر شده دارای عناوین مختلفی به شرح زیر است:


  • ۱۵۰۰۰ مجله
  • ۱۲۰۰ مقاله با دسترسی رایگان
  • ۵۰۰ مقاله کنفرانسی
  • بالغ بر ۶۰۰ نشریه دانشگاهی
  • ۲۰۰ مجموعه کتابی
  • ۳۸۶ میلیون وبسایت علمی
  • ۲۲ میلیون ثبت اختراع از ۵ دفتر ثبت اختراع مختلف

2- نحوه دسترسی به اسکوپوس

عضویت در سایت اسکوپوس پولی است و شما برای استفاده از مقالات این سایت یا باید در این سایت عضو شده باشید و یا از نویسنده‌های مقالات چاپ شده در اسکوپوس باشید. البته برخی از دانشگاه‌ها با خرید اشتراک سالیانه این سایت، برای دانشجویان خود این امکان را فراهم کرده‌اند که بتوانند به طور رایگان از مقالات اسکوپوس استفاده کنند.

3- متداول ترین روش جست‌وجو در اسکوپوس چیست و با چه عناوینی می‌توان در اسکوپوس سرچ کرد؟

روش رایج جست‌وجو در اسکوپوس، جست‌وجوی نام مقاله است. با این وجود شما می‌توانید با جستن نام نویسنده مورد نظر خود به مقاله‌های آن شخص، و یا با جستن نام یک سازمان علمی به مقاله‌های آن سازمان دسترسی پیدا کنید.

4- مزایای چاپ مقاله در اسکوپوس چیست و مردم به چه دلیل طرفدار آن هستند؟

4-1- افزایش تعداد بازدید و قابلیت در دسترس بودن:

پیدا کردن مقاله‌‌های علمی به اندازه دشواری اطمینان پیدا کردن از کیفیت آن‌ها، کار مشکلی است. اسکوپوس دسترسی آسان به مقاله‌ها را تقویت می‌کند و اعتبار مناسبی به مقاله‌های چاپ شده می‌بخشد.

4-2- افزایش همکاری‌های عمومی:

کشفیات به ندرت در انزوا رخ می‌دهد؛ اختراعات و کشفیات در خلال مطالعه، آنالیز و به اشتراک گذاشتن تحقیقات و دیدگاه‌های چندرشته‌ای، تقویت می‌شود. اسکوپوس با برجسته کردن کار اشخاص کلیدی و متخصصان در یک زمینه تحقیقاتی مشخص، برای محقق این امکان را فراهم می‌کند که بتواند با افراد دیگر در زمینه تحقیقاتی خود ارتباط برقرار کند و به دانش خود اضافه کند. همکاری‌های عمومی باعث رشد و ارتقای کشفیات علمی می‌شود.

4-3- افزایش احتمال گرفتن بورسیه تحصیلی:

امروزه بورسیه گرفتن برای تحصیل در دانشگاه‌های معتبر جهان وارد یک مرحله بسیار پیچیده و رقابتی شده است. چاپ شدن مقاله در اسکوپوس به مقاله و نویسنده اعتبار خاصی می‌بخشد و امکان گرفتن بورسیه تحصیلی را بالا می‌برد. اسکوپوس با داشتن حوزه علمی وسیع، به محققانی که در علوم مختلف مقاله‌ای در اسکوپوس چاپ کرده‌اند، این اجازه را می‌دهد که درخواست‌نامه‌های جامعی در زمینه‌های مختلف برای دانشگاه‌های مد نظر خود ارسال کرده و شانس پذیرش خود را بالا ببرند.

4-4- توانمندسازی سازمان‌ها:

کسانی که مسئولیت اداره یک سازمان علمی را به عهده دارند، همواره با چالش‌های گوناگونی مواجه می‌شوند. چالش‌هایی از قبیل: ماندن در اوج در یک دنیای تحقیقاتی که همواره در حال رشد است، آموزش سیستم عامل‌های گوناگون به افراد و اثبات ارزش راه حل‌های خود با کمترین بودجه تحقیقاتی. اسکوپوس با دسترسی بی‌نظیر به تحقیقات جهانی و امکان ادغام برنامه‌های موجود، به سازمان‌ها در راستای توانمندسازی، کمک شایان توجهی می‌کند.

5- رتبه‌بندی در اسکوپوس:

اسکوپوس یکی از معتبرترین منابع جهت تعیین شاخص اچ برای نویسندگان است. این شاخص با توجه به تعداد مقالات چاپ شده نویسنده و همچنین تعداد استنادات به آن مقالات در طول دوره زمانی دو ساله محاسبه می‌شود. این شاخص معیار خوبی برای سنجش میزان اعتبار افراد و دانشگاه‌هاست.

همچنین اسکوپوس برای رتبه‌بندی مقالات از فاکتور Q استفاده می‌کند. مجلات با توجه به سطح علمی و کیفیت، در ۴ سطح Q1,Q2,Q3,Q4 طبقه‌بندی می‌شوند. مجلات با رتبه Q1، با توجه به استانداردها و معیارهای اسکوپوس، بهترین مقالات از نظر کیفت به شمار می‌روند. به همین ترتیب مقالات Q2 و Q3 رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص می‌دهند و مجلات با رتبه Q4، از پایین‌ترین سطح کیفیت برخوردارند. برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های معتبر باید تلاش کنید تا مقالاتی را با رتبه Q1 یا Q2 به چاپ برسانید. همچنین در صورتی که می‌خواهید در مقاله خود به مراجع معتبری استناد کنید، می‌توانید از این فاکتور برای انتخاب مقاله مرجع کمک بگیرید.

روش های تماس


*telegram & whatsapp & bale & sms & call :

09102340118

*https://www.118daneshgah.com*

*Email: info@118daneshgah.com*

*شماره های سامانه پیامکی

۵۰۰۰۲۳۵۷

۹۹۹۹۱۵۲۹۷۰

۵۰۰۰۴۰۰۰۱۱۸۰۰۰

۳۰۰۰۱۲۳۰۱۱۸۰۰۰*

*۱۰۰۰۲۱۰۱۱۸۰۱۱۸*

*۱۰۰۰۲۱۴۴۲۶۸۵۴۵*

*تلفن ثابت

۰۲۱۴۴۲۶۸۵۴۵

۰۲۱۸۸۵۲۴۱۱۷-۸*


کلید واژه ها و برچسب ها: مشاوره و انجام و نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد+مشاوره و انجام و نگارش پروپوزال کارشناسی ارشد+مشاوره و انجام و نگارش پروپوزال دکتری+مشاوره و انجام و نگارش رساله دکتری+مشاوره و انجام پروژه های دانشگاهی+مشاوره و نگارش مقاله کنفرانسی+مشاوره و نگارش مقاله پژوهشی+مشاوره و+نگارش مقاله ترویجی+مشاوره و نگارش مقاله مروری+فرمت بندی مقاله+سابمیت مقاله+نگارش پایان نامه حقوق+نگارش رساله دکتری حقوق+نگارش رساله دکتری مدیریت+نگارش پایان نامه آموزش زبان انگلیسی+نگارش رساله دکتری آموزش زبان انگلیسی+نگارش پایان نامه ارشد مدیریت مالی +نگارش پروپوزال دکتری حسابداری+نگارش رساله دکتری حسابداری

فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب


  ساخت وبلاگ   |   دستگاه آب قلیایی دکتر مومنی   |   روانشناس ایرانی در لندن  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


راجع به اعداد رند اشتباه نکن! ✓ورود به کانال یوتیوب راجع به اعداد رند اشتباه نکن! ✓ورود به کانال یوتیوب مشاهده